NOWOŚĆ!
E-booki dla DOROSŁYCH
z plikami MP3. 
Co to jest subjuntivo?

Subjuntivo to nazwa trybu. W języku polskim wyróżniamy trzy podstawowe tryby: oznajmujący, przypuszczający i rozkazujący. Język hiszpański również dysponuje trzema trybami (dawne gramatyki rejestrują cztery tryby), takimi jak: oznajmujący, łączący oraz rozkazujący.
   Różnica między językiem hiszpańskim a polskim w odniesieniu do trybów sprowadza się głównie do tego, iż w obrębie trybu łączącego oraz oznajmującego rejestrujemy po kilka różnych czasów, o czym szerzej mogą Państwo przeczytać w dziale HISZPAŃSKIE CZASY.

  Tryb subjuntivo jest trybem łączącym i składają się nań 4 czasy gramatyczne (z wyłączeniem tych, które we współczesnym języku kastylijskim są już w zasadzie nieużywane).
    Tryb łączący bierze swą polską nazwę od tego, iż czasowniki występujące w tym trybie pojawiają się prawie wyłącznie w zdaniach podrzędnych, czyli po różnego rodzaju spójnikach podrzędnych, które ŁĄCZĄ ze sobą dwa wypowiedzenia (zdania) składowe. 
    Spójrzmy na przykład:

Alberto quiere que su mujer se ponga de rodillas ante él y le pida perdón por no haberle hecho la comida.
(Albert chce, by jego żona uklękła przed nim i poprosiła o wybaczenie za to, że nie zrobiła mu obiadu.) 

[Albert chce - jest zdaniem nadrzędnym; by - spójnikiem podrzędnym celowym łączącym zdanie nadrzędne ze zdaniem podrzędnym i wchodzącym w skład tego ostatniego; aby jego żona uklękła (...) - jest zdaniem podrzędnym (dodatkowo złożonym współrzędnie). Formy czasownikowe se ponga oraz pida są formami czasu teraźniejszego w trybie łączącym i występują w zdaniu podrzędnym.]

Wszystkie czasy w trybie łączącym SUBJUNTIVO mogą Państwo przejrzeć na osobnych podstronach w menu lub kliknąć na poszczególne nazwy czasów z poniższej listy.

PRESENTE DE SUBJUNTIVO
czas teraźniejszy trybu łączącego

PRETÉRITO PERFECTO DE SUBJUNTIVO
czas przeszły bliski trybu łączącego

PRETÉRITO IMPERFECTO DE SUBJUNTIVO
czas przeszły prosty trybu łączącego

PRETÉRITO PLUSCUAMPERFECTO DE SUBJUNTIVO
czas przeszły uprzedni (zaprzeszły) trybu łączącego

Zastosowanie trybu łączącego


Wyczerpująco o zastosowaniu trybu łączącego oraz o tym, kiedy występuje on w zdaniach podrzędnych, aktualnie mogą Państwo przeczytać w podręczniku o budowie czasów i ich zastosowaniu, wraz z dużą ilością przykładów, czytanek i ćwiczeń, pt. ESCÁNDALO VERBAL
CZASY
SUBJUNTIVO
Spis treści

1. Presente de subjuntivo
2. Pretérito perfecto de subjuntivo
3. Pretérito imperfecto de subjuntivo
4. Pretérito pluscuamperfeco de subjuntivo
.
Kreator stron - łatwe tworzenie stron WWW